Meslek Liseleri Talep Görmedi

1LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI:
Liselere yerleştirme sonuçları açıklandı. TEOG’un kalkmasıyla birlikte, nitelikli okullara ve diplomata notu, devamsızlık, son yıl içerisinde okul yeri değiştirme gibi etkenlerin değerlendirildiği bir sistemle 8.sınıftan mezun olan öğrenciler çeşitli liselere yerleştirildi. İlçemizde bulunan Ceylan Emet Fen Lisesi, R.S.Y.Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesine ve şehir dışında bulunan çeşitli nitelikli okullara yerleşen öğrenciler kontenjanları doldurdu.
ÖĞRENCİ NAKİL İŞLEMLERİ 6 AĞUSTOS’DA BAŞLIYOR…
Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

 

MESLEK LİSELERİ YENİDEN YAPILANDIRILMALI
Nitelikli okullara yerleşemeyen, ya da tercih etmeyen öğrenciler diploma notu, devamsızlık ve son yıl okul değiştirme durumuna göre tercih’de bulundular. Bir çok öğrencinin diploma notu yettiği halde, meslek liselerini tercih etmediği için açıkta kaldı.
İlçemizde, eski adlarıyla; Endüstri Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Kız ve Erkek İmam Hatip Liselerindeki kontenjanlar boş kaldı. Nitelikli okul dışında kalan, M.H.Gemici, Şehit A.Kadir Kocatürk ve Fatih Anadolu Liseleri ile S.Metin Adalet Meslek Liseleri kontenjanlarını doldurdu. İlçemizde bulunan yaklaşık 650 öğrencinin 550’si nitelikli okul veya bu okullara yerleşti. Meslek Liselerinin kontenjanının boş olmasında, Anadolu Liselerinin şube sayılarının çok fazla olmasının da etken olduğu belirtiliyor. İlçemizde bulunan Meslek Liselerinin birleştirilerek, tek bir çatı altında toplanmasının gerektiği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.