Muharrem Civan’ın Afyon Belediyespor Basketbol Takımı ile röportajı; Hedef şampiyonluk, profesyonel davranmamız gerekiyordu.

6Kendimi tanıtarak başlayayım. Ben Mehmet Özer, Özerler Holding Yönetim Kurulu başkan yardımcısıyım. Gençlik yıllarında yarı amatör şekilde basketbol oynadım, basketbola büyük bir sempatim var. Yaklaşık 4 yıl önce Afyon Belediyespor yönetimine katıldım. Şampiyon olduğumuz sene (geçtiğimiz sene) başkan yardımcılığı yaptım. Bu sene de basın sözcüsü olarak yönetim kurulundayım.
Şampiyonluk nasıl geldi, diye sorarsak: İlk önce çok iyi bir yönetim kurulu kurduk. Yönetim kurulunda 9 kişiyiz ve bu kişiler en az 30 yıldır birbirlerini tanıyan kişiler, akrabalık derecesinde yakınız birbirimize. Hedef şampiyonluk olduğu için profesyonel davranmamız gerekiyordu çünkü neticede her birimiz amatör yöneticilerdik. Bunu sağlayabilmek için hem işini hem arkadaşlığını çok iyi bilen genel menajer Cömert Küce ile anlaştık. Eski Fenerbahçe kaptanı ve milli basketbolcu olan Cömert Küce ile anlaştıktan sonra iyi bir hocayla çalışmak istiyorduk. Çok genç ve işini iyi bilen iyi odaklanan Can Sevim ile anlaştık. Ardından bu şehre her şeyini verebilecek oyuncularla temasa geçmeye çalıştık. Yoğun bir inceleme yaptık. Sadece iyi bir basketbolcu olması bizim için yeterli değildi. İyi bir karakteri olan şehri sahiplenebilecek bu şehre bir şeyler katabilecek genç arkadaşları basketbola teşvik edebilecek ve örnek olabilecek oyuncuları araştırdık. Sonuç olarak şampiyon olduysak iyi ve disiplinli bir çalışma yapmamızın yanı sıra başarının en büyük sebebinin Afyon halkı olduğunu düşünüyorum. Her maç dolu statta oynadık, hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Şehir inanılmaz derecede takıma ve oyunculara sahip çıktı. Hiçbir maçımızda kötü olaylardan dolayı ceza yemedik, yediğimiz ihtarlar sadece çok fazla seyircinin stada alınmasından kaynaklanmaktaydı. Gelen seyircinin büyük bir kısmı gençlerden oluşuyordu. Karakterli oyuncularla, şehrin bize sahip çıkmasıyla, genel menajerimiz ile hocamızın bu işi profesyonel şekilde yönetmesi ve yönetim kurulumuzun sonuna kadar takıma destek vermesi ile keyifli bir sezon geçirdik. Bizden kat kat daha fazla bütçeye sahip kulüpleri geride bırakarak Afyon’u Avrupa’nın en kaliteli basketbol ligine taşıdık. Orası devler arenası, çok büyük bütçeli takımlar var biz de ligin en yeni takımıyız. Yaptığımız transferlerle güçlendirdiğimiz kadromuz her ne kadar yeni olsa da hedefimiz play-off’a kalmak. Türkiye’de gelebileceğimiz ligin son seviyesine geldik. Bundan sonra hedef Avrupa. Onu da yapabilecek yönetime ve kadroya sahibiz. Afyon’u ligin asansör takımı yapmak istemiyoruz, yani çıkıp inmesini arzu etmiyoruz. Bu ligde kalıcı olacağımızı düşünüyorum. Hedefimizi yerine getirip play-off’a kalmamızı sağlayacak kadroya sahibiz. TBL ve BSL’de ekonomik nedenlerle liglerden çekilen takımlar oldu. Bütçemizle ve oyuncuların parasını zamanında almasıyla geçtiğimiz sene oynadığımız ligde örnek kulüp olduk bu sene de öyle olmasını istiyoruz. Afyon Belediye Basket olarak ayağımızı hep yorganımıza göre uzattık, hiçbir borcumuz yok. Transferlerimizi tamamladık bundan sonra transfer yapmayı düşünmüyoruz, kadromuza son şeklini verdik.
Şehrin avantajı var dezavantajı var. Avantajı burada her şey kolay, her şey elinin altında. İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek 2-3 saat sürüyor. İnsanlar burada birbirlerini tanıyorlar. Geçen sene genel menajerimiz Cömert Bey’le anlaştığımızda ben ona çok kısa zamanda seni yolda durduracaklar demiştim. O da inanmamıştı. O kadar çok seyirci geliyor ki sahada Cömert’i görüyorlar, sonra yolda gören “hocam bir çay iç” diyor basketçilerimizden hesap almadıkları oluyor esnafımızın. Bu gibi samimi ortamın şehirde olmasının yanında sosyal alanların azlığı yaptığımız transferlerde etkili olabiliyor. Bazılarının tercihi büyükşehirler olabiliyor. Ancak biz bu dezavantajları kapatabiliriz. Hiçbir ödemede sıkıntı yaşatmadan emeklerinin karşılığını gününde veriyoruz. Bu kulaktan kulağa yayılıyor tabi. Oyuncu diyor ki “Afyon’a git, hiçbir ödeme sıkıntısı yaşamazsın gününde paran yatar”. Ondan dolayı da tercih edilen kulüp oluyoruz.
Bu sene ligin sürpriz takımı olacağımızı düşünüyorum ve oynayacağımız oyunla da BSL’de ses getireceğimizi düşünüyorum. Kombinelerimizden büyük gelir bekliyoruz, kombine alınması istiyoruz. Taleplerin de yüksek olduğunu görüyoruz. Kombinelerimiz internet üzerinden satılıyor. Afyon’a gelen oyuncu stadın atmosferinden, taraftarın coşkusundan çok etkileniyor. İnşallah önümüzdeki sezon da yeni ve büyük bir statta bu coşku devam edecek. Eski stadımıza sığmıyorduk emniyetin ricasıyla mecburiyetten kapıları katıyorduk artık. Alamıyorduk insanları içeriye elde olmayan sebeplerle. Maçlarımızı yeni stadımızda oynayacağız. Yeni stadımızın kapasitesi 2700 kişi + protokol.
Türkiye’de bizim gibi bir il yok. Futbol takımı birinci ligde, voleybol takımı Efeler Liginde ve biz de Basketbol Süper Ligindeyiz. Şehir gerçekten takımlarına çok sahip çıkıyor. Zaten lige baktığımızda yarısı İstanbul takımı. Burada sizin vasıtanızla bize sonsuz destekler veren bizim Onursal Başkanımız, Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’a yönetim olarak çok teşekkür ederiz. Bizi hiçbir zaman geri çevirmedi, ne zaman desteğini istesek hep yanımızda oldu hala da oluyor.
Samimi açıklamalarından ve misafirperverliklerinden dolayı Afyon Basket Basın Sözcüsü Sayın Mehmet Özer’e teşekkür ederiz.
Afyon Basketi sezon boyu desteklemek için alabileceğiniz internet üzerinden satılan kombine fiyatları:
1.Kategori:2000 TL(Saha İçi Tribün 1. ve 2. sıra 8-64 arası sıralar)
2.Kategori:1000 TL(Saha İçi Tribün 1. ve 2. sıra 1-7 ve 65-71 arası sıralar)
3.Kategori: 750 TL(Saha İçi Pota Arkası)
4.Kategori: 500 TL (102. Blok 1. ve 11. sıralar arası ve 103. Blok)
5.Kategori: 400 TL (102. Blok 12. ve 19. sıralar arası ve 109. Blok)
6.Kategori: 350 TL (104. Blok ve 108. Blok)
7.Kategori: 200 TL (105. Blok, 106. Blok ve 107. Blok)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.