Göllerimizi Kurtaralım

4Çeltik’teki Sakarya Nehrinin Bir Kolundan Eber’i Besleyelim

GÖL DEMEK; BALIKÇILIK, KAMIŞÇILIK VE KALİTELİ KİRAZ DEMEK..
Burdur ve Akşehir Gölü’nün kurumaya yüz tutması üzerine komşu ilçe ve ilimizde yoğun şekilde bir gündem maddesi konuşuluyor. Eber ve Akşehir Gölü’nü Sakarya nehrinden besleyerek kurtarmayı amaçlayan bir proje var ve bu proje oldukça önemli. Akşehir ve Eber Göller Birliği Başkanlığı’nı yürüten Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı açıklamada; ‘’Göl 1935 yılında tamamen kurumuş, 1969 yılında yağışlarla birlikte yeniden canlanmış, hatta sular çevresindeki köylere taşmış, balıkçılık ve kamışçılık o dönemlerde bölge insanına geçim kaynağı olmuştu. Gölün ilçe için önemi çok büyük. Bölgemizde üretilen kiraza, mikroklima bakımından katkı sağlayıp, kalitesini artırıyor.’’ dedi. 90’lı yılların başında, Akşehir Gölü’nü kurtarmak amacıyla Akşehir-Eber Gölleri Sulak Alan Yönetim Planı adı altında başlatılan bir çalışma var. Başkan Akkaya da gölün, geçmiş yıllarda yakındaki Eber Gölü’nden desteklendiğini belirtmiş, ancak Eber de kurumaya yüz tuttuğu için su akışının olmadığını, Sakarya Nehri’nden su takviyesi yapılarak desteklenmeye çalışılacağını söyleyerek; ”Sakarya Nehri’nin bir kolu, komşu ilçemiz Çeltik’te bulunuyor. Sakarya Nehri’nden önce Eber Gölü’ne, oradan da Akşehir Gölü’ne su takviyesi yapılması için projelendiriliyor. Maliyeti yüksek olan bir projedir. Gerekli kurumlar bu projenin hayata geçmesi için çalışmasını sürdürüyor.” diye konuşmuştu.
Bir gölde su miktarı azalmaya devam ettikçe, tuzluluk oranı artıyor ve giderek deniz suyundaki tuz oranını bile geçiyor. Bu durumdan göl ve çevresinde yaşayan canlı popülasyonu etkileniyor ve ekoloji değişiyor. Sulardaki çekilme bir noktadan sonra kritik seviyeyi aşıyor ve geri dönülemez hale geliyor.
1935 yılında kuruyan Akşehir Gölü, 1969 yılındaki yağışlarla tekrar canlanabilmişti. Burdur Gölü’ndeki çekilmenin artık geri dönülemez boyutlara ulaşması üzerine, Burdur Belediye Başkanı’nın yaptığı; “Bir çevreci olarak yalvarıyorum: Lütfen sesimizi artık duyun. Gölümüzdeki çekilme inanılmaz boyutlara ulaştı. Burada açık bir doğa faciası yaşanıyor. Belki gölümüzü eski haline getiremeyiz ama süreci yavaşlatmanın bir yolunu bulabiliriz.”
EBER DOLMADAN, AKŞEHİR GÖLÜ YAŞAYAMAZ
Eber Gölünün dolmasından sonra, Taşköprü bölgesinden Akşehir Gölü doluyor. Eber Gölü’de kurursa her iki gölde yok olacak. Kamış ve Kındıradan elektrik üretme sistemlerinin kurulması gündemde olduğu şu günlerde komşularımızla birlikte çalışmaları takip etmemiz gerekiyor. Fakat Çeltik ile Sultandağı arasında yaklaşık 200 metre rakım farkı ve 100 Km.lik bir mesafe var. Bu çalışmanın gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini bilemiyoruz ama gündemde tutmak adına bu açıklamaları yayınlamak istedik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.